Oděvy second hand z Anglie a Skotska, které dovážíme, jsou nejkvalitnější a nejžádanější nejen v ČR, ale i po celém světě. Proč?

Anglie je textilní velmoc

Velká Británie je země s největší textilní tradicí na světě a kolébka současného moderního konfekčního průmyslu. Zrodila se tam většina technologií a strojů, používaných dnes při zpracování vlny a bavlny, výrobě látek a oblečení. Např. první úplet byl utkán v roce 1878 v Hawicku ve Skotsku. Většina českých odborných textilních výrazů pochází z angličtiny. Manžestr, tvíd, flanel, žerzej, kord, atlas, gabardén, serž, krep, ryps, satén, ševiot, taft, žinylka, žoržet atd. Přestože jsou v současnosti anglické oděvy vyráběny podle celosvětového trendu většinou v Asii, děje se tak ve firmách řízených britským managementem, který nekompromisně kontroluje kvalitu materiálu i zpracování.

Tvrdohlavost a otevřenost tvoří módu

Publicista Karel Kyncl říkával: „Anglie je tak jiná, než je ostatní kontinentální Evropa, jak jenom vůbec lze.“ Jednou z těchto odlišností je britská hrdost, neústupnost, svébytnost a zarputilost, která se projevuje v odvaze kombinovat to, co k sobě na první pohled absolutně nejde, a přitom zvysoka kašlat na „módní policii“ a přehlížet názory okolí. Kontroverzní anglické celebrity se stávají módními ikonami právě kvůli odvaze a síle prosadit svůj vlastní osobitý styl. Konzervativní tradice Spojeného Království paradoxně vyprovokovala revoltu, odpor, vitalitu, heavy metal, punk i new wave. Dalším zdrojem inspirace je střetávání různých světových kultur, dané koloniální minulostí. K Anglii patří kvalitní pánský vlněný oblek a deštník stejně jako roztrhané džíny, ostříhané pomalované mikiny, barevné vlasy, dirty queer crazy drsné divoké extravagantní výstřelky. Decentní večerní šaty dámy z high society stejně jako rozevláté, uvolněné, barevné, pestré, křiklavé, veselé, sladké, něžné, hravé, exotické kreace indických, arabských a afrických komunit.

Anglie je světové módní centrum

Velká Británie je jedním z nejvýznamějších světových módních a uměleckých center. Má zásadní vliv na design, média, film, divadlo, fotografii atd. Např. Skot John Baird vynalezl v roce 1925 televizi. Z Anglie pochází prakticky celá moderní pop music, která je s módou nerozlučně provázaná a dává impulsy převratným experimentům. Na světě jsou pouze čtyři hlavní města módy, ve kterých se soustřeďuje nejvíce módních návrhářů, výrobců, salonů, přehlídek, veletrhů, modelek, obchodníků, novinářů atd. Je to Paříž, Milán, New York a Londýn.

Lidé a společnost

Spojené království má třetí největší počet obyvatel v EU (60,7 mil.) a vysokou životní úroveň. Angličané žijí pestrým společenským životem, mají dobrý vkus, oblečení věnují velkou pozornost, utrácejí za ně více než jiní Evropané a často je mění. Navíc mají silné charitativní cítění (známý výraz „fair play“), proto dávají do sbírek lepší oděvy, než v jiných zemích.

Být trendy a in znamená být sám sebou

Být trendy neznamená obléknout se podle fotografií v módních časopisech a figurín v obchodech, jen abychom se zalíbili ostatním a vyhověli kolektivní mánii. Když v obavě z kritiky podlehneme obecnému vkusu a zvolíme oblečení, které nosí všichni, pak už to nejsme my. Trendy a in jsme, když zůstaneme sami sebou, originální, jedineční. Když se nebojíme odlišovat od ostatních. Když uvolníme svoji kreativitu a fantazii a necháme se inspirovat vším, co nám přijde milé, blízké, nápadité a zajímavé. Třeba anglickou módou. A v tom nám pomáhá právě second hand.

Zpět na úvodní stránku